Schonen

ВІТРЯНКА

Ветрянка у детей фото

Симптоми, лікування та профілактика вітряної віспи

Вітрянка – народна назва вітряної віспи, вірусної інфекції, яка викликає сверблячий висип з невеликими пухирями, наповненими рідиною. Вітрянка дуже заразна для всіх, хто ще не хворів і не захищений вакциною (у нашій країні вакцина від вітряної віспи не входить до переліку обов’язкових щеплень). Вірус може передаватися при безпосередньому контакті з хворою людиною або повітряно-крапельним шляхом на великі відстані.

У дітей віком до 12 років вітрянка зазвичай протікає у легкій формі і не викликає ускладнень. Підлітки та дорослі можуть переносити хворобу важче, з більш вираженими симптомами.

Як можна заразитися вітрянкою: фактори ризику

Вітрянка – дуже заразне швидко поширюване захворювання,  викликане різновидом вірусу герпесу Varicella Zoster. Вірус передається при прямому контакті з хворою людиною ще до появи у неї перших симптомів хвороби і переноситься на великі відстані з повітрям.

Вітрянка вважається дитячою хворобою, тому що більшість дорослих людей набувають стійкості до вірусу, перехворівши у дитячому віці або отримавши щеплення. Ризик зараження вітряною віспою вище, якщо людина не хворіла раніше і не була вакцинована і при цьому живе та працює з дітьми.

Повторне захворювання на вітрянку малоймовірне. Щеплені люди при значному зниженні імунітету можуть захворіти у легкій формі та з маловираженими симптомами.

Скільки днів заразна вітрянка

Захворіла на вітряну віспу людина стає заразною для навколишніх за 1-2 дні до появи висипки і продовжує поширювати вірус до 6-го дня після появи останніх висипань.

Перші симптоми вітрянки

Перші ознаки вітрянки виявляються через 10-21 день після контакту з вірусом. Тривалість захворювання – від 5 до 10 днів, але може бути більше. Основний симптом вітрянки – це характерна висипка, за якою лікар досить впевнено може підтвердити діагноз. Інші ознаки та симптоми, які можуть з’явитися за 1-2 дні до висипу, нагадують застуду:

  • підвищення температури;
  • втрата апетиту;
  • головний біль;
  • втома та загальне нездужання.

Висипання вітрянки має три стадії і характерне їх одночасною присутністю: нові висипання з’являються поруч з ранками, що вже гояться, і скоринками. Спочатку на шкірі з’являються рожеві або червоні вузлики (папули), які розростаються та заповнюються рідиною. Пухирі (везикули) розкриваються протягом доби, і на місці ранок утворюються скоринки. Якщо скоринки не здирати, то через кілька днів ранки гояться і скоринки відпадають самі, не залишаючи слідів. Висипання продовжують з’являтися хвилями протягом перших днів захворювання. У результаті вже на другий-третій день можна побачити всі три стадії висипу одночасно – і вузлики, і пухирі, і ранки, що гояться.

У дітей з нормальним імунітетом висипання, як правило, помірне. У дорослих і у разі тяжчого перебігу вітрянки висипання можуть покривати все тіло, з’являтися в роті, на слизових повік, уретри, ануса та піхви.

Висип у період захворювання зазвичай дуже свербить і болить, тому догляду за шкірою при вітрянці слід приділяти особливу увагу. При пошкодженнях (гребінцях) пухирів або скоринок можуть залишитися шрами.

Перші симптоми вітрянки:

  • симптоми застуди;
  • висипання на шкірі.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Якщо ви підозрюєте, що у вас чи вашої дитини вітрянка, обов’язково зверніться до лікаря. Лікар може підтвердити діагноз на підставі особливостей висипів та супутніх симптомів. За потреби лікар може призначити ліки для зменшення тяжкості вітрянки або лікування ускладнень.

Огляд лікаря абсолютно необхідний, якщо є хоча б один із таких симптомів:

  • висипання поширюється на одне або обидва ока;
  • висипання стає дуже червоним, гарячим або виражено болючим, що вказує на можливу вторинну бактеріальну інфекцію шкіри;
  • висипання супроводжується запамороченням, дезорієнтацією, пришвидшеним серцебиттям, задишкою, тремтінням, втратою координації м’язів, сильним кашлем, блюванням, напруженістю м’язів шиї;
  • підвищення температури до 39 °C або вище;
  • у сім’ї є люди з порушеннями імунітету або діти молодше 6 місяців.

Діагностика вітрянки

Лікарі, як правило, діагностують вітряну віспу, ґрунтуючись на особливостях висипів та проявленні інших симптомів. Якщо є сумніви щодо діагнозу, вітрянка може бути підтверджена лабораторними тестами: наприклад, аналізом крові на антитіла до вірусу герпесу 3-го типу (VZV) або аналізом рідини з пухирів.

Лікування вітрянки

Підхід до лікування вітрянки у дітей та дорослих може відрізнятися. У здорових дітей та дорослих з нормальним імунітетом вітрянка зазвичай не потребує ніякого лікування, крім полегшення симптомів. Висипання при вітрянці постійно і дуже сверблять, а пухирі, що розкрилися, викликають біль. Ці відчуття, разом з підвищенням температури, головним болем та втомою, можуть зробити хворого по-справжньому нещасним. Крім того, подряпини та пошкодження шкіри можуть призвести до рубцювання, повільного загоєння та збільшити ризик інфікування ранок.

Якщо вітрянка не вимагає лікування, то що ж можна зробити для зменшення найнеприємнішого симптому – свербежу:

  • прийняти прохолодну ванну з додаванням харчової соди або сирого вівсяного борошна;
  • нанести стару добру бовтанку білого кольору з оксиду цинку і магнію, часто застосовувану дерматологами при всіх шкірних захворюваннях. Така суміш може підсушити ранки та трохи зменшити свербіж, проте допомагає вона не всім;
  • змащувати висипання настойкою календули або лаванди;
  • можна скористатися спеціальним гелем Кучику вітряна віспа, який містить екстракти та олії рослин і призначений саме для зменшення свербежу, знеболювання та дезінфікування шкіри при вітрянці.

У нашій країні заведено змащувати висипання кольоровими розчинами зеленки чи фукорцину. Крім антисептичного ефекту це допоможе виявляти нові елементи висипу, але не принесе жодного полегшення дитині чи дорослому.

Для полегшення загального стану лікар може призначати жарознижувальні (крім ібупрофену та аспірину, які не застосовуються при вітрянці), антигістамінні препарати.

Якщо виразки вітрянки розвиваються у роті, рекомендується м’яка, тепла, напіврідка їжа.

Противірусні засоби для лікування вітрянки

Противірусні засоби (ацикловір) можуть призначатися протягом перших 24 годин після появи висипу лише в тих випадках, коли дитина або дорослі потрапляють до групи високого ризику ускладнень. Противірусні засоби можуть викликати серйозні побічні ефекти, тому їх не застосовують при вітрянці у дітей та дорослих із нормальним імунітетом та з низьким ризиком розвитку ускладнень.

Ацетилсаліцилова кислота при вітрянці суворо протипоказана!

Застосування будь-якого засобу, що містить аспірин, суворо протипоказане при вітрянці! Застосування препаратів, що містять ацетилсаліцилову кислоту, при вітрянці може призвести до серйозного побічного ефекту – розвитку синдрому Рея.

Ускладнення при вітрянці

Вітряна віспа зазвичай протікає легко. Однак перебіг захворювання може бути серйозним і викликати ускладнення, особливо у людей з високим рівнем ризику. Можливі ускладнення вітрянки:

  • бактеріальні інфекції шкіри, м’яких тканин, кісток, суглобів, сепсис;
  • пневмонія;
  • енцефаліт;
  • синдром токсичного шоку;
  • синдром Рея при прийомі аспірину.

Групи ризику розвитку ускладнень:

  • новонароджені та немовлята до 6 місяців, матері яких ніколи не хворіли на вітрянку і не були щеплені;
  • дорослі, які раніше не хворіли на вітрянку і не мають щеплення;
  • люди із серйозними порушеннями імунітету;
  • люди, які приймають стероїдні препарати або будь-які інші речовини, що пригнічують імунітет.

Як запобігти ускладненням при вітрянці

При будь-якій підозрі на захворювання вітрянкою або при будь-якому контакті з захворілою на вітрянку людиною завжди необхідна консультація лікаря, щоб визначити ризик розвитку ускладнень. Якщо ризик високий, лікар може призначити противірусну терапію та терапію, що підтримує імунітет, у перші 24 години після появи висипу, щоб полегшити перебіг хвороби та зменшити ймовірність розвитку ускладнень. Противірусні засоби мають власний список можливих побічних ефектів, тому їх не застосовують у дітей із нормальним імунітетом та низьким ризиком розвитку ускладнень.

Лікування ускладнень при вітряній віспі

У разі розвитку ускладнень лікар визначить відповідне лікування. При шкірних інфекціях та пневмонії можуть призначатися антибіотики. Лікування енцефаліту зазвичай проводиться за допомогою противірусних препаратів. Можливо, виникне потреба у госпіталізації.

Вітряна віспа та вагітність

Вітрянка на ранніх термінах вагітності може призвести до багатьох проблем у новонароджених – від низької ваги при народженні до вроджених дефектів. Найбільша загроза для дитини виникає тоді, коли мати хворіє на вітрянку на останньому тижні до пологів або через кілька днів після пологів. При будь-якій підозрі на захворювання вітрянкою під час вагітності або при контакті з вірусом необхідно негайно звернутися до лікаря та обговорити тактику зниження ризиків для майбутньої мами та малюка.

Вітрянка та оперізуючий лишай

Вірус вітряної віспи залишається у “сплячому” стані в нервових клітинах людини, що перехворіла. Він може реактивуватися через багато років і проявитися у вигляді оперізуючого лишаю – схожих на вітрянку висипань, розташованих групами по ходу нервів, які вражає вірус. Оперізуючий лишай частіше проявляється у людей похилого віку і людей з ослабленою імунною системою. Висипання при оперізуючому лишаї дуже болісні, і біль може тривати ще довго після зникнення висипу. Це ускладнення називають постгерпетичною невралгією.

Профілактика вітрянки

Для профілактики захворювання на вітряну віспу застосовується вакцинація. Вакцина вводиться двічі, з інтервалом щонайменше 6 місяців. Невакциновані діти та дорослі, які мали контакт з вірусом, майже напевно захворіють на вітрянку. У деяких випадках після контакту з вірусом лікар може рекомендувати екстрену вакцинацію проти вітряної віспи. Це може запобігти захворюванню або зменшити його тяжкість.

Підбиваємо підсумки.
Що робити при вітрянці:
  1. Викликати лікаря та підтвердити діагноз.
  2. Контролювати підвищення температури, НЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ аспірин, ібупрофен.
  3. Полегшувати свербіж та біль висипань, не допускати розчісування та появи шрамів. Можна використовувати спеціальний гель Кучику вітряна віспа.
  4. При тяжкому перебігу вітрянки ТІЛЬКИ ЛІКАР може призначити противірусні засоби та госпіталізацію.
Хочете знижку? mail