Schonen
Schonen

ВІТРЯНКА У ДОРОСЛИХ

Ветрянка у взрослых фото

Симптоми, лікування та профілактика вітряної віспи у дорослих

Вітрянка чи вітряна віспа – це хвороба, вірус якої легко передається від хворої людини до здорової. Заразитися нею можна при прямому контакті з хворим, а також повітряно-крапельним шляхом. Навіть нетривале спілкування з хворою людиною може спричинити вітрянку. У людей, що перехворіли раніше, вірус вітряної віспи залишається в організмі на все життя в дрімаючому стані. При зниженні імунітету вірус може активуватися, викликаючи іншу форму захворювання – оперізуючий лишай (оперізуючий герпес).

Причини вітрянки у дорослих

Єдина причина, яка викликає цю хворобу у дорослих, дітей та підлітків, – це вірус вітряної віспи. Потрапивши до організму людини, він залишається в ньому назавжди. У старшому віці або при ослабленні імунітету він може прокинутися, ставши причиною оперізуючого герпесу (лишаю). Це можливо лише в тому випадку, якщо людина перехворіла раніше на вітряну віспу. Якщо ж вірус потрапляє в організм дорослої людина, яка не хворіла на вітрянку в дитинстві, розвивається саме вітряна віспа.

Симптоми вітрянки

Перші ознаки вітрянки з’являються з 10-го по 21-й день після зараження. Початкові симптоми нагадують ГРВІ чи грип:

  • лихоманка, озноб;
  • підвищення температури;
  • підвищена стомлюваність;
  • дратівливість;
  • світлобоязнь;
  • занепад сил;
  • головний біль, біль у суглобах.

Починаючи з 2-3 дня захворювання хвилями виявляється найголовніший симптом вітрянки – характерний висип. Висипання спочатку мають вигляд червоних плям і вузликів, які швидко перетворюються на пухирі, наповнені рідиною. Згодом такі пухирі лопаються і підсихають, утворюючи скоринки. Для вітрянки характерна одночасна присутність усіх трьох стадій висипки.

Висипання у дорослих пацієнтів можуть триматися довше, ніж у дітей, – понад тиждень.

Дорослі люди частіше схильні до ускладнень хвороби. Якщо у дітей вітрянка зазвичай проходить у легкій формі, у дорослих можливі дуже висока температура та значне проявлення усіх симптомів. Також з віком суттєво збільшується ризик розвитку ускладнень.

Коли необхідно звернутися до лікаря

Якщо у підлітка чи дорослого з’явилися симптоми вітрянки або є підозри на захворювання на вітрянку, виклик лікаря стає обов’язковим. Вітрянка у дорослих – це серйозне захворювання з високим ризиком розвитку ускладнень.

Лікаря викликають при підвищенні температури тіла та появі перших ознак вітряної віспи. Якщо хворий переносить вітрянку нормально, лікування можливе в домашніх умовах. При тяжкій формі вітряної віспи її лікують лише в умовах стаціонару.

Негайно викликати «швидку допомогу» слід у випадках:

  • появи судом;
  • утрудненого дихання;
  • раптової слабкості чи сонливості;
  • дуже болючого висипу, головного болю, який не минає після прийому парацетамолу;
  • висипань у роті, які не дозволяють хворому пити або приймати їжу;
  • кровоточивості висипу або дуже рясних висипань;
  • погіршення загального стану.

Лікування вітрянки у дорослих та підлітків

Оскільки вітряна віспа зазвичай має у дорослих та підлітків (старше 12 років) більш тяжкий перебіг, ніж у дітей, лікуванням має займатися лише лікар. Подеколи необхідна і госпіталізація.

Самостійно можна вжити лише простих заходів для полегшення стану:

  • пити достатню кількість рідини – це допоможе уникнути зневоднення;
  • при високій температурі приймають жарознижувальні засоби – найчастіше парацетамол. Це також допомагає позбутися больових симптомів;
  • застосування ацетилсаліцилової кислоти під час вітрянки категорично заборонено! Також не рекомендується застосування ібупрофену, оскільки це може посилити і без того тяжкий перебіг захворювання у дорослих;
  • антигістамінні засоби можуть допомогти полегшити свербіж, але підібрати конкретний препарат може лише лікар;
  • противірусні засоби при вітряній віспі застосовують в умовах стаціонару, причому лікування має бути розпочате в першу добу появи висипу, тому важливим є своєчасний візит лікаря. Самостійне лікування вітрянки та призначення противірусних таблеток може закінчитися трагедією;
  • усунути свербіж та заспокоїти шкіру допоможуть екстракт вівса або вівсяного борошна, витяжки календули, ромашки, шавлії, бузини. Згадані трави можна використовувати для приготування відварів, зокрема роблять компреси чи примочки. Можна скористатися спеціальним гелем Кучику вітряна віспа, що містить екстракти рослин і призначений для зменшення свербежу та дезінфікування шкіри при вітрянці;
  • содові примочки, обтирання яблучним оцтом або змащування висипів медом – не найефективніші засоби при вітрянці. Крім того, вони можуть спричинити алергію, опіки або інтоксикацію, погіршити стан хворого.

Можливі ускладнення вітрянки у дорослих

Вітрянка вважається легкою «дитячою» хворобою, але у дорослих перебіг захворювання важчий і в деяких випадках призводить до ускладнень:

  • пневмонії;
  • сепсису – зараження крові;
  • бактеріальних інфекцій суглобів, м’яких тканин, шкірного покриву;
  • енцефаліту;
  • синдрому токсичного шоку.

Для зниження ризику ускладнень вітряної віспи у дорослих лікар може рекомендувати госпіталізацію для проведення противірусної терапії. Стаціонарне лікування також дозволить більш ретельно контролювати перебіг хвороби та стан хворого.

Вітряна віспа під час вагітності

Вітряна віспа становить особливу небезпеку для вагітних жінок. Якщо захворювання розвивається в першому триместрі, у новонародженого може проявитися синдром вродженої вітрянки, при якому порушується нормальний внутрішньоутробний розвиток плоду, що призводить до появи дефектів: рубців у немовляти, укорочення кінцівок, утворення катаракти.

Вітрянка також небезпечна перед пологами через можливе зараження новонародженої дитини: у немовлят захворювання проходить у більш тяжкій формі.

При появі підозр на захворювання на вітрянку у вагітної жінки необхідна термінова консультація лікаря та призначення відповідного лікування. Це допоможе знизити ризик розвитку ускладнень у малюка та майбутньої мами.

Профілактика вітрянки у дорослих та підлітків

Для профілактики захворювання на вітряну віспу застосовується вакцинація. У нашій країні таке щеплення не є обов’язковим, тому більшість людей переносять вітрянку ще в дитинстві та набувають імунітету на все життя.

Якщо у дорослого або підлітка (старше 12 років) немає виробленого імунітету, то для профілактики вітряної віспи лікар може порекомендувати дворазову вакцинацію з інтервалом не менше 6 місяців.

У деяких випадках для дорослих і підлітків, які не вакциновані і не хворіли на вітрянку і мали контакт з вірусом, можлива екстрена вакцинація проти вітряної віспи, але призначати її може лише лікар.

Підбиваємо підсумки.

Що робити в разі вітрянки у дорослих та підлітків (старше 12 років):

  1. Обов’язково викликати лікаря при першій підозрі на захворювання вітрянкою, підтвердити діагноз та оцінити ризик розвитку ускладнень.
  2. Контролювати підвищення температури, не застосовувати аспірин, ібупрофен.
  3. Полегшувати свербіж та біль висипань, не допускати розчісування та появи шрамів. Можна використовувати спеціальний гель Кучику вітряна віспа.
  4. При тяжкому перебігу вітрянки у дорослого або підлітка може знадобитися госпіталізація та застосування противірусних засобів.