Schonen
Schonen

Вітрянка у дитини – впізнаємо ворога в обличчя

Ветрянка – это вирусная болезнь

Повне “ім’я” вітрянки – вітряна віспа. Вітрянка – це вірусна хвороба, яка викликається вірусом Varicella Zoster. Вона нападає лише один раз у житті, найчастіше обираючи мішенню дітей віком до 12 років. Любить теплу весняну погоду та виходить на полювання під час відлиг наприкінці зими або на початку весни, але зустрічається й в іншу пору року. Найбільш відома своїми висипаннями з сильним свербінням та болем.

Вітрянка дуже заразна. Заразивши одну дитину в колективі, вона майже напевно заразить усіх інших дітлахів і навіть дорослих, у яких ще немає до неї імунітету. На щастя, всі, хто вже перехворів на вітрянку або отримав щеплення, стають практично невразливими для неї і повторне захворювання їм майже ніколи не загрожує.

Вміння та здібності вітрянки

Основне вміння вітрянки – це здатність викликати болючу і сверблячу висипку по всьому тілу, що змушує жертву страждати від сверблячки, почуватися хворою і нещасною приблизно тиждень.

Вітрянка належить до відомого своєю шкідливістю роду вірусів герпесу, але у дітей зазвичай протікає легко і без ускладнень. Тоді найгірше, що належить пережити батькам і малюку, – це жахливий свербіж та болючість висипів протягом 7-10 днів захворювання (іноді – до 2-х тижнів). Але подеколи, особливо при нападі на дорослих людей, вітрянка може призвести до серйозних неприємностей – наприклад, викликати запалення легенів або набряк мозку. На щастя, це рідкість, і більшість людей ніколи не стикаються з її “темною” стороною.

Головна здатність – вітрянка може заражати всіх, хто трапляється на її шляху.

Для цього може вдаватися до хитрощів:

Вітрянка може підкрадатися зовсім непомітно. Заразитися можна від людини, яка вже захворіла і заразна, ще до того, як у неї з’являться які-небудь симптоми, тобто неможливо дізнатися, що вона вже хвора. Але все-таки найбільш заразний період вітрянки – це кілька днів після появи висипу.

Люди допомагають вітрянці заражати навколишніх, розчісуючи і роз’ятрюючи сверблячі пухирці, чхаючи, кашляючи і поширюючи таким чином заражені вірусом дрібні крапельки.

Після першого контакту з вірусом та перенесеного захворювання вітрянка «іде в підпілля», сховавшись у нервових клітинах господаря на все життя. Іноді, через багато років, коли захисні сили організму слабшають, вітрянка може активуватися знову і викликати дуже болісне захворювання, зване оперізуючим лишаєм. Але це відбувається переважно у дорослих.

Тактика:

Чекаючи від 10 до 20 (21) днів з моменту зараження, вітрянка проявляється першими симптомами і для початку може маскуватися під звичайну застуду. Але вже через день хвороба показує своє справжнє обличчя – дуже сверблячий висип з червоних цяток, які потім перетворюються на пухирі. Найчастіше перші висипання з’являються на обличчі та грудях. У цей час може знову підвищуватися температура тіла, а новий висип продовжує з’являтися хвилями протягом декількох днів. У серйозних випадках висипка може поширюватися на все тіло, з’являтися навіть у роті і на слизових геніталій.

Як наслідок на шкірі можна одночасно побачити і нові висипання, і наповнені рідиною пухирі, і скоринки, що вже підсихають. Присутність усіх трьох стадій висипу одночасно – це характерний симптом, за яким лікар може розпізнати вітрянку.

Зараження вітрянкою

Вітрянка найчастіше атакує з повітря або поверхонь, заражених вірусом вітряної віспи. Кашель або чхання інфікованої людини поширює вірус довкола у дуже дрібних бризках рідини. Частина вірусів осідає на поверхнях, інші переносяться повітрям на великі відстані. Здорова людина заражається при вдиханні або при потраплянні вірусу на руки, якими потім торкається носа або рота.

Рідина, що витікає з пухирів вітряного висипу, теж містить величезну кількість вірусів і є джерелом зараження для навколишніх.

Коли обов’язково потрібен лікар

Якщо є підозра, що у дитини – вітрянка, слід ОБОВ’ЯЗКОВО звернутися до лікаря!

Лише лікар може підтвердити чи не підтвердити діагноз. Вітрянка вважається легкою хворобою у дітей, але кожна дитина, через особливості організму та імунітету, по-різному переносить захворювання, і неможливо дізнатися заздалегідь, наскільки вираженими будуть симптоми. Зрештою, тільки лікар може призначати спеціальне противірусне лікування у важких випадках вітрянки, а тим паче – для запобігання або лікування ускладнень.

Якщо ви бачите хоча б один із таких симптомів, потрібна негайна консультація лікаря:

  • висип з’явився на слизовій повік;
  • висипання стали яскраво-червоними або дуже болючими, гарячими на дотик. Це може бути ознакою приєднання бактеріальної інфекції;
  • дитина скаржиться на запаморочення чи втрату орієнтації;
  • блювота, напруженість м’язів шиї;
  • пришвидшене серцебиття або задишка;
  • тремтіння, труднощі з рухами – “не слухаються” ручки або ніжки;
  • сильний кашель;
  • дуже висока температура – до 39 °C або вище.

Потрібно обов’язково викликати лікаря, якщо захворіла або була в контакті з вітрянкою дитина віком до 6 місяців, а також якщо у когось у сім’ї є порушення імунітету.

Лікування вітрянки у дітей

Вітрянка у дітей – це, як правило, легке захворювання, яке минає, не залишаючи сліду. Організм дитини з нормальним імунітетом здатен самостійно перемогти хворобу, тому зазвичай жодне специфічне лікування не застосовується.

Слід розуміти, що після зараження зупинити розвиток хвороби, запобігти або зменшити висипи та прискорити процес загоєння не можна. Треба просто пережити цей період.

Слід розуміти, що вітрянка може викликати дуже сильний свербіж і болючість висипу. При цьому дряпати і розчісувати пухирі не можна – в ранки від ушкоджень може потрапити інфекція, загоєння уповільнюється, і можуть залишитися шрами.

Хоча зупинити вітрянку після зараження вже неможливо, проте її основний неприємний симптом – свербіж – можна полегшити.

Сверблячку можна зменшити за допомогою прохолодних ванн з содою та відваром вівса.

Можна підсушити пухирці, що вже луснули, лосьйоном з оксиду магнію і цинку, який ще називають каламіном (це біла бовтанка, добре відома нашим бабусям – її призначали радянські дерматологи при більшості шкірних захворювань). Після нанесення на шкіру треба дочекатися, коли бовтанка повністю висохне. Застосовувати каламін слід з обережністю, оскільки оксид цинку може пересушити ніжну шкіру дитини.

Зменшити свербіж та біль можна за допомогою спеціального гелю Кучику вітряна віспа, який містить екстракти 19 рослин і призначений саме для зменшення свербежу, знеболювання та дезінфікування шкіри при вітрянці. Гель можна наносити точково або на всю поверхню шкіри з висипанням так часто, як це необхідно, – в середньому кожні 4-5 годин.

Купати дитину під час вітрянки не лише не заборонено, а й дуже корисно! Негарячі ванни (а краще прохолодні і з відварами ромашки, календули) краще приймати ввечері, перед сном. Після купання нанесіть гель Кучику, щоб допомогти зволожити шкіру і спокійно спати всю ніч.

Традиційне змащування пухирів зеленкою чи фукорцином не допомагає полегшити симптоми вітрянки. Здебільшого це виконує антисептичну та маркерну функцію – так мамі зручніше відстежувати появу нових висипів. За бажання це можна робити і під гель Кучику.

Жарознижувальні при вітрянці

Для зниження температури та полегшення загального стану при вітрянці лікар може призначати жарознижувальні. Зазвичай це парацетамол.

Ацетилсаліцилова кислота при вітрянці суворо протипоказана!

Застосування засобів, що містять ацетилсаліцилову кислоту, суворо протипоказане під час вітрянки! Їх використання саме при вітрянці може призвести до серйозного побічного ефекту – розвитку синдрому Рея.

Ібупрофен не рекомендується застосовувати при вітрянці.

Є дані про те, що застосування ібупрофену при вітрянці може погіршувати симптоми та перебіг хвороби.

Противірусні засоби для лікування вітрянки у дітей

Противірусні засоби (ацикловір) можуть призначатися протягом перших 24 годин після появи висипу тільки в тих випадках, коли дитина (а частіше – доросла людина) потрапляє до групи високого ризику розвитку ускладнень. Противірусні засоби можуть викликати серйозні побічні ефекти, тому їх не застосовують при вітрянці у дітей з нормальним імунітетом та  низьким ризиком розвитку ускладнень.

Профілактика вітрянки у дітей

Основна слабкість вітрянки – це практично повне безсилля перед захистом вакцини. 70-80% щеплених дітей надійно захищено від захворювання. Інші щеплені діти мають невеликий шанс перенести легку форму вітрянки при зниженні загального імунітету організму.

У нашій країні таке щеплення не є обов’язковим, тому більшість людей, перехворівши у дитячому віці, набувають природного імунітету на все життя. У виняткових випадках можливе повторне захворювання на вітрянку при активації сплячого в організмі вірусу. Але зазвичай його активація у дорослих призводить до появи іншої форми хвороби – оперізуючого герпесу (або оперізуючого лишаю).