Schonen
Schonen

НЕЖИТЬ (РИНІТ), ЗАКЛАДЕНИЙ НІС У ДИТИНИ

Насморк у ребенка

Як допомогти при риніті та закладеності носа

Нежить (або риніт, як кажуть лікарі) та закладеність носа – одні з найчастіших медичних проблем у дітей. Дихання носом ми сприймаємо як щось просте, само собою зрозуміле. Але варто виникнути банальному нежитю, як ми відчуваємо страшний дискомфорт! Найгірше симптоми риніту та закладеність носа переносять діти, адже їхні носові ходи ще дуже короткі, а слизова оболонка носика – особливо ніжна. Діагноз “риніт” у дітей зустрічається частіше, ніж у дорослих, як і застуда і всі респіраторні захворювання. Що слід знати батькам, щоб швидко та безпечно вирішити цю проблему та допомогти дитині спокійно дихати носиком?

Причини нежитю та закладеності носа

Закладеність носа – це набряк слизової оболонки. Через потрапляння інфекції, алергенів або інших подразнюючих речовин на слизову оболонку носа виникає локальне запалення. Кров припливає до запаленої ділянки, судини розширюються, і слизова оболонка набрякає. Носові ходи звужуються, ускладнюється проходження повітря. Нежить у дитини може починатися по-різному. У першому варіанті все починається саме з закладеного носа та утрудненого дихання, але виділення з носа з’являються пізніше. В інших випадках риніт починається з рясних рідких виділень – з носа буквально “тече вода”, додається чхання та сльозотеча, а закладеність носа з’являється пізніше. Набряк та вироблення слизу пов’язані з переохолодженням, інфікуванням, алергією, але “забитий” ніс може спостерігатися і без нежитю. Діти важче, ніж дорослі, переносять риніт і неможливість дихати носом, тому що дитина ще не вміє правильно та ефективно шмаркатися. Закладений ніс сам по собі може стати причиною головного болю, зниження апетиту та підвищення температури у дітей.

Причини закладеності носа

Основні причини закладеності носа та утрудненого носового дихання:

 • переохолодження та інфекція;
 • алергія (на пил, цвітіння, шерсть, пральний порошок, продукти та інші алергени);
 • запалення та гіпертрофія (збільшення) аденоїдів;
 • деформація носової перегородки;
 • набряклість носових ходів іноді може бути пов’язана з прорізуванням зубів.

Чому ніс не дихає вночі

Особливо неприємний стан для дитини – коли вдень нежить ще дозволяє дихати, але варто лягти в ліжко, як ніс виявляється повністю закладеним, змушуючи дитину дихати ротом. Чому так відбувається? При нежитю відбувається підвищене утворення слизу. Протягом дня застуджена дитина непомітно для себе ковтає його. Коли дитина лягає спати, відтік слизу з носоглотки утруднюється, збільшується набряк слизової оболонки. Виникає закладеність носа, перекривається носове дихання.

Синдром постназального затікання

Це найпоширеніша причина нічної закладеності носа у дітей. При гострому, хронічному та алергічному риніті, а також при запаленні аденоїдів слизова оболонка носоглотки виробляє виділення, що стікають по задній стінці горла. У дитини може спостерігатися:

 • нічна закладеність носа;
 • пересихання горла;
 • першіння у горлі;
 • кашель.

Нічна закладеність носа – найчастіше наслідок утруднення відтоку слизу з носоглотки та набряк слизової носа

Ускладнення: чим небезпечний нежить

Наш організм – єдиний механізм, де все взаємозалежне. Вихід з ладу найдрібнішої деталі загрожує «поломкою» цілої системи. Якщо у дитини закладений ніс, треба терміново вжити заходів, адже наслідки нежитю можуть бути серйозними. Серед порушень, до яких може призвести нежить та закладеність носа:

 • отит та гайморит – найчастіші наслідки нежитю;
 • поширення процесу “вниз” – на горло, бронхи, легені;
 • погіршення зору, кон’юнктивіт.

При тривалому нежитю або хронічній закладеності носа можливим є:

 • розвиток хронічних захворювань органів дихальної системи;
 • погіршення кровопостачання мозку через хронічний брак кисню, уповільнення розвитку;
 • дратівливість;
 • погіршення слуху;
 • недорозвиненість кісток грудної клітки;
 • схильність до частих респіраторних захворювань.

Тривале дихання ротом у дітей може викликати деформацію лицьової частини черепа, коли формується високе і вузьке «готичне» піднебіння. При цьому викривляється носова перегородка, зуби прорізуються криво та неправильно.

Застосування судинозвужувальних препаратів у дітей

До застосування будь-яких лікарських засобів важливо з’ясувати причину виникнення нежитю або закладеності носа. Застуда, точніше вірусна інфекція та алергічний риніт, потребує абсолютно різних схем лікування. Тому медикаменти та фізіопроцедури для лікування може призначати лише лікар відповідно до діагнозу та віку дитини. Але існують і універсальні засоби, які можуть допомогти носику дихати вільніше. Судинозвужувальні препарати – традиційна швидка допомога закладеного носа. Дитячі форми – найчастіше краплі – містять меншу концентрацію діючої речовини, ніж дорослі. Такі препарати не лікують нежить, але викликають швидке звуження капілярів та дрібних кровоносних судин у слизовій носа, зменшуючи набряк та виділення слизу. Застосування судинозвужувальних засобів рекомендується обмежувати мінімально можливою дозою, частотою застосування та тривалістю не більше 5-7 (іноді 10) днів. Для дітей застосування таких препаратів – це крайній вимушений захід. Коли доводиться вибирати, яке лихо менше, краще вибрати краплі, ніж повністю закладений ніс. Отже, чим можуть бути небезпечні судинозвужувальні препарати для дітей:

 • вони сушать слизові оболонки носа;
 • вони ускладнюють процес самоочищення носа при нежитю;
 • вони викликають звикання, аж до медикаментозного риніту, коли дитина не може дихати носом без використання крапель.

Боремося з нежитем вдома

Дії повинні бути спрямовані на боротьбу з основним захворюванням та відновлення вільного дихання носом. Полегшити стан дитини може:

 • вологе прибирання та провітрювання в кімнаті;
 • правильне очищення носика. Для промивання носа можна застосовувати морську воду, сольовий розчин, мінеральну воду без газу та відвари трав;
 • без консультації з лікарем не проводьте зігрівальні процедури! Прогрівання категорично протипоказане при бактеріальному риніті;
 • інгаляції ефірними оліями. Олії евкаліпта, м’яти, лаванди, чайного дерева благотворно впливають на дихальні шляхи та можуть допомогти швидко позбавити дитину від закладеності носа. Фітонциди олій розріджують слиз у носі, мають бактерицидну та загальнозміцнювальну дію, зменшують набряк, розслаблюють перед сном. Інгаляції можна проводити за допомогою аромалампи, суворо дотримуючись дозування олій;
 • ароматичний пластир Кучику. Пластир клеїться на одяг і забезпечує рівномірну “інгаляцію” ефірними оліями, може бути легким та приємним методом боротьби з нежитем та закладеним носом. Це особливо зручно вночі, під час сну, для вільного дихання маленьких та великих носиків.

При нежитю чи закладеності носа – ароматичний пластир Кучику

Ефірні олії евкаліпта, лаванди та м’яти покращують носове дихання та полегшують симптоми нежитю. Для дітей з 2-х років та дорослих.

Форма обратной связи*

Всегда рады ответить на вопросы. Один из наших опытных экспертов охотно предоставит вам обратную связь в кратчайшие сроки.

1. Сбор, использование и цель обработки

Компания DELTA MEDICAL собирает, обрабатывает и использует информацию, предоставляемую Вами в Регистрационной форме (в дальнейшем – «Персональные данные») с целью ответа на Ваши запросы, распространение уведомлений, тематических и рекламных рассылок, а также проведения исследований рынка, в том числе статистических и опросов (с помощью почты и/или электронных способов связи), связанных с деятельностью и товарами компании DELTA MEDICAL.

2. Согласие

Подписанием формы предоставления Персональных данных вместе с ознакомлением с данными Общими условиями, Вы предоставляете однозначное согласие на:

сбор, использование, обработку и/или передачу Ваших персональных данных согласно цели сбора, использования и/или передачи, обозначенных п.1 данных Общих условий в понимании положений Общего регламента о защите данных (General Data Protection Regulation, GDPR; Regulation (EU) 2016/679), а также национального законодательства, регулирующего защиту персональных данных.

Вы уведомлены о включении Ваших персональных данных в нашу базу персональных данных и надлежащим образом уведомлены о правах субъекта персональных данных (в том числе, относительно сбора, обработки и/или передачи Ваших персональных данных), а именно:

· Знаете об источниках сбора Ваших персональных данных со стороны DELTA MEDICAL;

· Можете получать информацию об условиях предоставления доступа к Вашим персональным данным, в том числе о третьих лицах, которым передаются такие данных в соответствии с действующим законодательством;

· Имеете право на доступ к своим персональным данным при условии соблюдении требований безопасности информации DELTA MEDICAL;

· Имеете право на получение информации согласно запросу о том, обрабатываются ли Ваши персональные данные, а также информацию о содержании таких персональных данных;

· Право требования замены или уничтожения своих персональных данных, если они являются недостоверными или незаконно обрабатываются;

· Имеете право на защиту своих персональных данных от незаконной обработки, случайной утраты, удаления, повреждения, в связи с умышленным сокрытием, непредоставлением или несвоевременным их предоставлением, а также на защиту от предоставление ведомостей, являющихся недостоверными и позорящими честь, достоинство и деловую репутацию физического лица;

· Имеете право на обращение с жалобами на некорректную/неправомерную обработку своих персональных данных в суд и применение правовой защиты;

· Право на отзыв данного Согласия;

· Право на ознакомление с механизмом автоматической обработки персональных данных.

 

Вы добровольно предоставляете согласие на получение рекламной и иной информации, а также предложений от DELTA MEDICAL и наших партнеров электронной почтой, социальными сетями (Viber, Instagram, WatsApp, Facebook etc.) либо по телефону.

3. Раскрытие данных для технической обработки

Поскольку DELTA MEDICAL является группой компаний, Ваши персональные данные могут быть переданы одному из партнеров DELTA MEDICAL и могут обрабатываться для достижения цели, обозначенной в части 1 данных Общих правил (в том числе, для трансграничной передачи персональных данных). Данные могут передаваться в страны с различными уровнями защиты персональных данных в соответствии требованиям и правилам Конвенции Совета Европы о защите лиц в связи с автоматизированной обработкой персональных данных.

4. Доступ к персональным данным и их безопасность

Доступ к Вашим персональным данным будет предоставлен только уполномоченным сотрудникам DELTA MEDICAL и партнеров в соответствии цели, обозначенной частью первой данных Общих правил, а также для обеспечения безопасности и обработки информации. DELTA MEDICAL использует разумные технические и организационные способы для безопасности и конфиденциальности Ваших персональных данных, также при необходимости регулярно пересматривает и улучшает эти способы для отображения законодательных изменений и/или усовершенствования технических возможностей.

5. Правильность персональных данных, внесение изменений и отказ от Согласия

DELTA MEDICAL не осуществляет проверку Ваших персональных данных, предоставленных Вами DELTA MEDICAL и не несет ответственности за их правильность перед третьими лицами в случае их правомерной передачи. Вы имеете право доступа к Вашим персональным данным и их просмотра, а также возможность обращаться с просьбой об их исправлении, внесении изменений в Ваши персональные данные, их удаления или блокирования, а также обезличивания в соответствии с правами Субъекта персональных данных, обозначенных в части второй данных Общих правил. Вы, как субъект персональных данных, можете в любое время отказаться от Согласия на обработку персональных данных, предоставленного Вами по этим Общим правилам.

6. Информация о контактном лице DELTA MEDICAL

В случае возникновения каких-либо вопросов в дальнейшем, и/или желания доступа к Вашим персональным данным для их просмотра, подачи запросов, связанных с Вашими персональными данными, пожеланий об отказе от получения информирования от DELTA MEDICAL, или в случае желания отказа от Вашего Согласия на обработку персональных данных , их блокирования или удаления, — пожалуйста, обращайтесь к нашему специалисту по обеспечению защиты данных по телефонным номерам или присылайте соответствующее обращение, руководствуясь контактной информацией, приведенной на данном сайте.